Ömrünü tamamlamış lastik geri dönüşümü, kullanım ömrünü tamamlamış araç lastiklerinin bileşenlerine ayrılarak yeniden kullanılabilir hammeddeler haline getirilmesi işlemidir.

Araç lastikleri ömrünü tamamladıktan sonra doğaya atıldığında çevre için çok büyük bir tehdit haline gelir. Bu lastiklerin yakılması ise son derece zararlı gazların açığa çıkmasına neden olur.

Bu yüzden ömrünü tamamlamış lastiklerin (Ötl) geri dönüşümü, gerek çevrenin korunması, gerekse de değerli hammaddelerin geri kazanımı açısından büyük önem taşımaktadır.

Muratmak, ömrünü tamamlamış araç lastiklerin geri kazanımı için komple anahtar teslimi geri dönüşüm tesisleri kuruyor.

Tübitak desteğiyle geliştirdiğimiz lastik geri dönüşüm hattı ile ömrünü tamamlamış lastikler, doğa ve çevre için büyük bir tehdit olmaktan çıkıp, değerli hammaddelere dönüşüyor.

Araç lastikleri içinde bulunan kauçuk, çelik ve kord bezinin tamamı, ürettiğimiz hatlarda, parçalama ve ayrıştırma aşamalarından geçirilerek yüzde 100 geri dönüştürülüyor.

Ömrünü tamamlamış lastik geri dönüşümünden en yüksek miktarda elde edilen kauçuk hammaddesi, hattımızdan, istenilen tane büyüklüğündeki granüller halinde çıkar.

Bu lastik hammaddesi, tartan pistler gibi spor sahaları, yürüyüş alanlarının yumuşak zeminleri, çocuk oyun parklarının zeminlerinin kaplanması gibi alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kamyon ve iş makinası gibi otomobil lastiklerinden daha büyük lastiklerin yanak telleri çok kalın çelik tellerden oluşur. Bu tellerin, parçalanmadan önce lastiklerden çıkartılması gerekir. Bu amaçla tel çekme makinaları üretiyoruz. Planet redüktörlü tambur tip tel çekme makinlarımız, lastiklerdeki yanak tellerini en kısa sürede, güvenli bir biçimde lastikten çekerek çıkartır.

Kauçuk granülün kullanıldığı alanlar:

Halı sahalar, tartan pistler, yer döşemeleri, kauçuk sanayi , lastik karo, çocuk oyun alanları gibi yerlerde kullanılmaktadır.