Mikronize makinaları plastik hammadde veya geri dönüştürülmüş plastik çapakların toz haline getirilmesi için kullanılır.

Plastiklerin belirli sektörlerde işlenebilmesi için partiküllerin mikron düzeyinde toz hale getirilmesi gerekir. Örneğin rotamold tekniğiyle üretilen plastik tanklar, bidonlar vs. gibi ürünlerin üretiminde kullanılan hammaddenin ince toz halde olması istenir.

Plastik mikronize makinesi, plastik sanayinde profil, boru, ektrüzyon ürünleri, film, granül hammadde, kauçuk, ayrıca gıda, kimya ve ilaç sanayinde kullanılan çok farklı ürünleri mikron boyutlarında toz haline getirmek üzere tasarlanmıştır. Kırma makinesinde 6-8 mm elek ile kırılmış malzemeyi, ürün özelliğine göre farklı diş profillerinde imal edilen yüksek süratli diskler sayesinde hassas olarak öğütür.

s. gibi ürünlerin üretiminde kullanılan hammaddenin ince toz halde olması istenir.

Yine plastik boya (masterbatch) üreticileri de kullanacakları ham maddeyi toz haline getirme ihtiyacı duyabilir.

İşte bu ihtiyacın karşılanması için plastik mikronize makinaları üretiyoruz.

Mikronize makinaları dairesel döner ve sabit bıçaklar ile plastiği öğüterek istenilen tane büyüklüğünde toz haline getirir. Polietilen, polipropilen, PVC gibi farklı türdeki plastikler mikronize makinalarında işlenebilir.