Plastik geri dönüşümü; atık plastiklerin geri kazanılarak yeniden değerlendirilebilir hammadde haline getirilmesi işlemidir.

Plastik Geri dönüşümü, atık plastikleri türlerine göre ayrılmasıyla başlar. Temiz plastikler,granül makinası kullanılarak yeniden eritilip granül hale getirilerek hammaddeye çevrilir.

Çöpten toplanan atık plastiklerin ise hammaddeye çevrilmeden önce yıkanması ve kurutulması gerekir. Komple geri dönüşüm hattında cinslerine göre ayrılan plastikler önce parçalanarak standart boyutlarda küçültülürler. Yıkama işlemi parçalama aşamasında sulu kırma makinasıyla başlar. Kırılan plastikler, Netplasmak tarafından geliştirilen patentli özel bir sistemle su havuzu ve yüksek hızlı seperatörlerden geçirilerek kirlerden arınır.

Kurutma işlemi için ise malzemenin cinsine göre konik pres makinası veya santrifüj makinası kullanılarak su oranı %5’in altına düşürülür. Daha sonra hurda plastik aglomer makinasına girerek su oranı %1’in altına düşer ve kurutulan plastik, granül makinasında eritilir.

Eriyik haldeyken filtreden geçirilen plastik, daha sonra granül hale getirilip paketlenir.

Polietilen (LLDPE, LDPE, HDPE) ve Polipropilen (PP) cinsi plastiklerin sert veya film (yumuşak) formdaki hurdalarının geri dönüştürülmesinde kullanılan hatlardır. Aynı hat üzerinde hem sert hem de film formdaki malzemenin işlenebilmesi ile geri dönüştürülebilen atıklarda çeşitlilik sağlamaktadır.

Hattın başlangıcında Shredder veya Kırma Makinası kullanılarak plastik atıkların ebatları küçültülür. Kırılan plastikler uygun taşıma ünitesiyle Yıkama Hattına aktarılır. Turbo Yıkama Santrifüjlerinde yüksek devir altında friksiyon sistemiyle yıkanan plastikler, Plastik Yıkama Kazanlarında ağır plastiklerden ve diğer kirleticilerden ayrışır. Malzemenin formuna göre Film Sıkma Makinası veya Dinamik Kurutma Santrifüjü ile susuzlaştırılan plastikler pnömatik transfer ile Ara Depolama Silosuna sevk edilir. Daha sonra bu plastikler tam otomatik CRT Extruder ile veya konvansiyonel Agromel ve Extruder kombinasyonuyla yeniden kullanılabilir granül formuna geri dönüştürülmektedir.

Hatlar malzemenin kirlilik durumuna ve kapasitesine göre projelendirilmektedir.